28.6 C
Tetovo
E hënë, 22 Korrik, 2024
BallinaLajmeBujar Osmani: Rusia nuk mund të jetë alternativë për Maqedoninë e Veriut

Bujar Osmani: Rusia nuk mund të jetë alternativë për Maqedoninë e Veriut

 Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani në një intervistë ekskluzive për portalin Frontline ka theksuar se për Maqedoninë e Veriut Rusia nuk mund të jetë alternativë ndaj Bashkimit Evropian, sepse nuk mund të ofrojë alternativë.

“A keni parë njeri të shkojë në punë apo të shkojë në Rusi?. Ata po shkojnë në Bashkimin Evropian, sepse ne jemi i njëjti sistem vlerash, gjeografikisht, kulturalisht, ekonomikisht, historikisht i takojmë kësaj familjeje, vlerave të BE-së”, thotë Osmani.

Sipas tij, ndryshimet kushtetuese janë të pashmangshme dhe se duhet të votohen për të vazhduar e rrugës drejt BE-së. “Amendamentet kushtetuese janë çështja që do të shkrijë procesin, pra do të mundësojë vazhdimin e rrugës drejt BE-së. Mendoj se të gjithë duhet të dalim para qytetarëve dhe të tregojmë nëse qëndrojmë pas vullnetit të tyre për t’u bërë anëtare e Bashkimit Evropian”, theksoi Osmani.

Ai thekson se opozita maqedonase po e partizon plotësisht axhendën, duke vënë në funksion perspektivën evropiane të shtetit në zgjedhjet e ardhshme.

“Ju keni parti politike që me këmbëngulje e bllokojnë atë proces dhe prandaj mendoj se duhet të dalim me një mesazh të qartë për qytetarët. Mbështetni strukturat politike që duan që vendi të jetë anëtar i Bashkimit Evropian, apo ata që besojnë se duhet të ketë struktura alternative, siç është takimi i presidentit rus me presidentin e Koresë së Veriut dhe një alternativë e re për atë evropiane. Bashkimi është përshkruar atje. Dhe kjo është arsyeja pse ne besojmë se tani është koha që të gjitha partitë politike që avokojnë për Bashkimin Evropian të jenë pjesë e Frontit Evropian. Të tjerët le të krijojnë frontin e tyre që ne të dalim përpara qytetarëve dhe t’i lëmë qytetarët të zgjedhin. A e duan Bashkimin Evropian, apo e duan atë koalicion që e kanë takuar pothuajse në Rusi”, thotë ministri Osmani.

Ministri Osmani nuk e përjashton mundësinë e një kandidati të përbashkët presidencial të Frontit për Evropën, në zgjedhjet e ardhshme presidenciale. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments