28.6 C
Tetovo
E hënë, 22 Korrik, 2024
BallinaLajmeBotaBaza në Rumani së shpejti do të bëhet baza më e madhe...

Baza në Rumani së shpejti do të bëhet baza më e madhe e NATO-s në Evropë

Baza ajrore Mihai Kogalnicanu (MK) në Rumani po përgatitet të bëhet baza më e madhe ajrore e NATO-s në Evropë, më e madhe se Ramstein në Gjermani, shkruan BBC.

Baza MK, e quajtur sipas një fshati të afërt të emëruar pas një politikani të shekullit të 19-të, së shpejti do të presë një skuadron avionësh rumunë F-16, të blera së fundmi nga Norvegjia, si dhe dronët ripper MQ-9.

Përveç kësaj, një vendbanim ushtarak është duke u zhvilluar për të strehuar personelin ushtarak me rotacion të ushtrisë, forcave ajrore dhe marinës së NATO-s nga 32 vende, raportoi BBC.

Piloti britanik i RAF, toger Charlie Tega, i cili është në detyrë në bazën MK, i tha Shërbimit Publik Britanik se “ka një prani shumë më të madhe të SHBA këtu, shumë më shumë infrastrukturë, akomodim, njerëz dhe pajisje”.

Sipas Teg, sulmi rus ndaj Ukrainës ndryshoi zonat mbi të cilat ajo fluturon dhe “pozitën strategjike të misionit”.

Gjatë qëndrimit të tij të fundit në Rumani në vitin 2021, pilotët e NATO-s fluturuan shumë mbi ujërat ndërkombëtare të Detit të Zi.

Megjithatë, ata tani mbajnë një zonë prej 12 miljesh detare (22 kilometra) mbi ujërat territoriale rumune dhe bullgare “për të shmangur keqkuptimet, përshkallëzimin e situatave me rusët”, shtoi ai.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments