AZEM VLLASI: VETËVENDOSJE TË DISTANCOHET NGA “SYRI I POPULLIT”

248

Albin Kurti dhe Glauk Konjufca nga Vetëvendosje janë akuzuar shpesh si ideatorë të oranizatës “Syri i Popullit”. Madje, ata kanë ngritur kallëzim penal ndaj presidentit Hashim Thaçi dhe ish-kryeparlamentarit Kadri Veseli për këto akuza dhe kanë dëshmuar në prokurori.

Por, avokati Azem Vllasi që ishte viktimë e një tentim-vrasjeje nga kjo organizatë ka kërkuar që Lëvizja Vetëvendosje të distancohet.

“Ndër të akuzuarit ishin disa që janë thirrur në Vetëvendosjen apo përkrahës së të kësaj partie. Nuk do të hyja në vlerësime më të thella, por besoj që Vetëvendosjes do t’i bënte mirë që të distancohej decitivisht nga këta njerëz dhe organizime të tilla sepse është mirë edhe për situatën politike tonën apo pretendimet që kjo organizatë ku shihet që shumë njerëz figurojnë ose simpatizantë të Vetëvendosjes dhe kjo nuk i bën mirë partisë”, ka thënë Vllasi, shkruan Klan Kosova