Rrjetet sociale “Piter Pani” ose “Mister selfie ” i politikbërjes së BDI-së Artan Grubi u ringjall (voskresna-video) …

158

lajmi interaktiv

www.telegrami.mk… Rrjetet sociale vlojnë “Piter Pani” ose Mister selfie i politikbërjes së BDI-së Artan Grubi u ringjall para festave të fundvitit (voskresna-video) thonë kundërargumentet nga adhuruesit e PDSH-së … Deklaratat publike të personaliteteve publike shkojnë mbajnë edhe llogarinë .E Artan Grubi po tregon forcën në media sepse si deputet e mbron imuniteti Në Gjakovë thuajnë TA RITE ZOTI MENDJEN.Trimi i mirë me shokë shumë ( me aleatët e fshehtë opozitar ). Kjo që po ndodhë me Artan Grubi ka me siguri prapavijë që ai të niset i pari e pastaj ortakët e fshetë opozitar ,pra Artan Grubi pa mendimin e Ali Ahmetit nuk ka dalë sepse ai është edhe shef kabineti i Ali Ahmetit (AA më pas do e zbuse deklaratën ) .Në Tetovë e tregojnë një ndodhi kur bretkosa e kishte parë atin si mbathet tha… .Njeriu historik i BDI-së i cili edhe Ali Ahmetit po ia kalon me të bëme eh he sa dhe çfarë lufta i bëri në Kala Artan Grubi krejt kamerat e kanë në YOUTUBE ,ndërsa Ali Ahmeti as një të rrahur (luftë) nuk e ka të filmuar në YOUTUBE e drejtë e komentit dhe vendosi të komentojë deklaratën e kryetarit të PDSH-së Menduh Thaçi në Kuvendin e Degës lidhur me votat e ardhëshme të shqiptarëve ..rri kot dhe mendoj …pse u tutë Artan Djali dhe BDI, nëse unë jam i fortë ,po kush të doje le të flet çka të doje …unë jam i fortë…e po mbase pas atij druri fshehet lepuri …pra tuta …të shtynë të mendosh atë çka e bëj unë a thua e bëjnë të tjerët …na diktuan o Artan Djali tha Krieplaki …www.telegrami.mk

lajmi aktiv që qarkullon https://www.alsat-m.tv/mk/%d0%b3%d1%80%d1%83%d0%b1%d0%b8-%d0%bf%d0%be%d0%b2%d0%b8%d0%ba%d0%be%d1%82-%d0%bd%d0%b0-%d1%82%d0%b0%d1%87%d0%b8-%d0%b4%d0%b0-%d1%81%d0%b5-%d0%b3%d0%bb%d0%b0%d1%81%d0%b0-%d0%b7%d0%b0-%d0%b4/

„Посакувам овој став на г-н Тачи да не е поврзан со другите процеси во кој е поврзан г-от Тачи“-изјави Артан Груби од ДУИ.

Груби вели и дека е за жалење што целиот наратив на албанската опозиција е против ДУИ. За да не се губат пратенички мандати, од ДУИ ги охрабруваат албанските опозициски партии да се обединат и сите заедно да настапат на изборите против ДУИ.

Но, во албанскиот политички блок сè уште нема ништо конкретно во однос на можна изборна коалиција. Опозициските Беса и Алијанса за Албанците велат дека продолжуваат преговорите за предизборна коалиција. И Алтернатива е подготвена за соработка.

„Тоа што се знае и јавно е дека Беса работи отворено за еден концепт, за една опозициска платформа. Секако дека сме отворени за соработка со албанскиот политички спектар со единствена цел, да донесеме промена за доброто на сите Албанци во Македонија“-истакна Биљал Касами, претседател на Движењето Беса.

„Ние сме конзистентни во ставовите кога кажавме дека ќе одиме со Алтернатива и Беса. Ова е многу искрена понуда и зависи од преговорите, ние размислуваме за коалиција со двете партии“-рече Бујаре Абази, Алијанса за Албанците.

„Ние бараме соработка со другите партии за во една кутија да ја канализираме политичката волја на Албанците за промени. Но, ако не се случи тоа, Алтернатива не ја исклучува можноста на избори да настапи самостојно“-велат од Алтернатива.

СДСМ на изборите настапува со коалицијата “Заедно за Македонија“, но сè уште не коментираат дали неа би ù се приклучила некоја од албанските партии, како што се шпекулира за Алтернатива. Во меѓувреме, од ВМРО-ДПМНЕ велат дека остануваат со досегашната коалиција “За подобра Македонија“, иако некои помали партии се со актуелната владина коалиција.