Një arsye më shumë për të dashur shiun / Aroma e tij ul nivelin e stresit 7 herë më shumë se ilaçet

  0
  141

  Njerëz të shumtë gëzojnë kur dëgjojnë shiun të bjerë, shumë të tjerëve I duket romantike dhe qetësuese.  Por  ka dhe nga ata që pëlqejnë verën dhe të ngrohtin shiu është thjesht një bezdi më shumë. Ecja në shi mund të jetë një përvojë shëruese, pasi qetëson mendjen dhe ndihmon për të çliruar mendimet dhe emocionet e shtypura.

  Aroma e shiut ka një emër të veçantë, Petrichor, i quajtur kështu nga dy shkencëtarë australianë në vitet 1960.

  Aromë është një kombinim i kimikateve të lëshuara nga bakteret që jetojnë në tokë dhe vajrave të lëshuara nga bimë. Ditët me shi janë ideale nëse jeni pak të stresuar. Sidoqoftë, përkundër uljes së niveleve të stresit, ecja në shi ofron edhe 7 përfitimet e mëposhtme:

  Era e shiut freskon mendjen

  Lagështia  e mban lëkurën dhe flokët të hidratuar, dhe duke qenë alkaline në natyrë, shiu është I mirë dhe për lëkurën e kokës

  Studiuesit japonezë zbuluan se aktivitetet fizike të kryera në një mot të ftohtë dhe me shi djegin më shumë kalori dhe yndyrna sesa kur bëhen në një ditë me diell

  Ndërsa bie shi, pikat thithin pluhurin dhe mikrobet, kështu ajri pastrohet

  Një shëtitje në shi ndihmon njerëzit të shohin probleme nga një perspektivë tjetër