Financial Times / Tush i ftohtë për shpresat e EU integrimeve të shteteve të Ballkanit…

0
184

Nuk ka data për fillimet e Euro integrimeve të shteteve te Ballkanit .Ne mediat Maqedonase pro VMRO-se kjo llogaritet si edhe nje deshtim te politikes se Zaevit.Reformat ne asnje sfere nuk jane bere,nepotizmi dhe gjyqesia selektive,reformat ne administrate,ne polici ,nacionalizmi shtetror,dhe marrdhenjet e luhatura fetare-nacionale -lirite dhe te drejtat e qytetareve -lirite dhe te shprehurit ne Media …

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev paralajmëroi dorëheqje nëse në Berlin nuk konfirmohet hapja e negociatave për inkuadrimin e Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Europian.

Mediat raportojnë se ajo që ka ndodhur në Berlin do të ndryshojë rrjedhën politike në Ballkan.

На денешниот самит за Западен Балкан кој се одржа во Берлин на кој присуствуваа лидерите на Европската Унија, претседателот на Франција Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел Зоран Заев доби „ладен туш“ пренесува „Фајненшл Тајмс“.

Sipas asaj që raportohet, Zaev është shprehur se nëse nuk hapen negociatat, ai është i gatshëm të japë dorëheqje.

Ndaj, në varësi të këtij Samiti, pritet të ketë ndryshime të rrjedhës politike në Ballkan.

(BalkanWeb)