Rrodhën në opinion materiale zanore të fshehura të Rusisë/Rusia ka harxhuar miliona euro për të krijuar një Europë nacionaliste!

0
90

linku https://fokus.mk/proteche-tajna-snimka-rusija-troshela-milioni-za-da-sozdade-natsionalistichka-evropa/

linku https://www.buzzfeednews.com/article/albertonardelli/salvini-russia-oil-deal-secret-recording

Tre rusët dhe tre italianë, një i afërt dhe bashkpuntorë i kryeministrit italian Matteo Salvini u filmuan fshehurazi më 18 tetor të vitit të kaluar, Moscow Hotel Metropol, duke endur planet e Rusisë për të financuar lëvizjet evropiane nacionaliste dhe figura të larta nga e djathta ekstreme në një përpjekje për të arritur formimin e “Aleancës së Madhe”, raportoi Buzznewsfeed.Qëllimi është me ndihmat ruse për të minuar demokracitë liberale dhe për të formuar një, Evropë nacionaliste, të re e afërt dhee e kontrolluar prej Moskës zyrtare …Sipas bisedës se regjistruar, bashkëpunëtori i Salvinit, Gianluca Savoini ka negociuar kushtet e marrëveshjes që përmes një kanali të fshehtë, dhjetëra miliona të parave të naftës ruse do të rrjedh poshtë për llogari të partisë në pushtet në Itali, “Lidhja” e Salvinit para fushatës për zgjedhjet për Parlamentin Europian .”Kjo është një periudhë e rëndësishme historike dhe gjeopolitike për të ndryshuar Evropën. Zgjedhjet evropiane do të mbaheshin në maj 2019. Ne duam të ndryshojmë Evropën. Europa e re duhet të jetë afër Rusisë. Ne italianët duam të vendosim për të ardhmen tonë dhe të mos varemi nga vendimet e ndriçuesve nga Brukseli dhe Shtetet e Bashkuara. Salvini është ai i cili dëshiron të ndryshojë të gjithë Evropën, me krahun e djathtë të Partisë se Lire të Austrisë, Alternativës për Gjermaninë, me francezen Le Pen, si dhe vende të tjera, Hungaria me Orban apo në Suedi me te djathtët lokal. Ne kemi aleatët tanë dhe ne duam per të bërë një aleancë të madhe të partive pro-rusë, jo pro-rus jo për Rusinë, por për vendet tona “, është dëgjuar duke folur bashkëpunëtorin e Salvini.Salvini nuk ka marrë pjesë në takimin, por dita ishte në Moskë, ku para se të takohet me zëvendës kryeministri rus Dmitry Kozak, dënoi publikisht sanksionet kundër Rusisë si “ekonomike, sociale dhe kulturore të pakuptimta.”Biseda merr një orë e 15 minuta. Ajo përmend kompani e madhe e naftës ruse do të shesë të paktën 3 milion ton karburant gjatë një viti të kompanisë italiane të naftës “Eni” për një shumë prej rreth 1.5 miliard $.Blerja dhe shitja do të bëhen përmes ndërmjetësve, me një zbritje prej rreth 65 milionë dollarësh. Këto janë paratë që fshehurazi përmes ndërmjetësve duhet të qëndrojnë në llogari të partisë qeverisëse italiane.Informacion mbi negociatave Metropol u botuan në revistën italiane L’Espresso, por pastaj, zëdhënësja Salvini refuzoi për t’iu përgjigjur pyetjeve në lidhje me takimin, duke hedhur poshtë si “fantazi”, ndërsa Savoini agjencinë e lajmeve “Sputnik”, e cila është mbështetur nga Kremlini mohoi se ai kishte marrë pjesë në ndonjë negociata.Britanikët ende po vënë në dyshim disa nga burimet e financimit për fushatën për Bregit, të dyshuar për të qenë me prejardhje ruse. Paratë përmes kredive nga bankat ruse dhe ka përdorur të drejtën tani e Le Pen në Francë dhe liderit të Austrisë ekstremit të djathtë, dy muaj më parë u detyrua të paraqesë ostavka pasi u filmuar negociuar mbështetjen ruse e partisë së tij.Materiali zanor me poshte

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here